Onkoloji

Onkoloji tümörlerle uğraşan bilim dalıdır. Onkos şişlik, logos bilim demektir. Onkoloji bu iki kelimenin birleşmesinden meydana gelmiştir. Tümörler, iyi ve kötü huylu olmak üzere ikiye ayrılırlar. Onkoloji, bütün tümörlerin teşhis ve tedâvilerini ve bu konulardaki bütün gelişmeleri sahası içine almıştır. Onkoloji, özellikle20. yüzyılın ikinci yarısından sonra hızla ilerlemeye başlamıştır. Çeşitli tip kanserlerin erken teşhislerinin sağlanması için birçok çalışmalar yapılmış, yeni teknikler geliştirilmiştir. Bilgisayarlı tomografi, ultrasound, nükleer manyetik rezonans tekniği bunlardan sâdece birkaçıdır. Kanser tedâvisi alanında da çok sayıda araştırmalar yapılagelmektedir.

Kanserin ölüm sebepleri arasında ilk sıralarda yer alması sebebiyle günümüzde onkoloji önemli bir bilim dalı hâline gelmiştir. Onkoloji dalında mütehassıs olanlara onkolog denilmektedir.

Tedaviyi Planlamak

Temel tedavi türleri cerrahi müdahale, ışın tedavisi ve kemoterapidir. Bazı kanserler için her üç tedavi birden kullanılabilir. Bazen hiçbir tedavi uygun olmayabilir. Doktorunuz sabretmenizi ve olacakları izlemenizi tavsiye edebilir .

Tedavinizde planladığınız gibi, uzman doktorunuz  hastalığın içinde bulunduğu evreyi ve genel sağlığınızı göz önünde tutacaktır. Bu ‘gösterim’ olarak adlandırılır. Hastalığın hangi evrede olduğunu bilmek gelişimi ve hangi tedavinin uygulanacağı hakkında bir fikir edinmeye yardımcı olacaktır.
Eğer cerrahi müdahale, radyoterapi ya da kemoterapi önerilirse, söz konusu tedaviye razı olduğunuza dair sizden bir izin belgesi istenecektir.

Cerrahi Müdahale

Bu, kanseri ortadan kaldırmayı ya da gelişimini mümkün olduğunca durdurmayı amaçlar. Siz muhtemelen tam olarak ne olacağı ile ilgili doktorunuzla görüşmek isteyeceksinizdir bu konuda baş vurduğunuz hastaneler de konusunda uzman kişilerden görüş alabilirsiniz.

Radyoterapi

Radyoterapide kanser hücrelerini yok etmek için yüksek enerjili ışınlar kullanılır. Bu tedavinin uygulanması için genellikle hastanede kalmaya gerek yoktur bunun yerine düzenli olarak gidilmesi yeterlidir. Bu konuda ne kadar kür alacağınıza bağlı olarak geliş süreleri değişebilir.
Tedavi ağrısızdır fakat yan etkileri olabilir. Bazı insanlara yorgunluk ve şişkinlik hissi verebilir ve güneş yanığı gibi bazı cilt reaksiyonlarına neden olabilir. Tedavinin sona ermesiyle birçok yan etki ortadan kalkabilir fakat nadiren de olsa tekrar edebilir ve uzun süreli olabilir.

Kemoterapi

Kemoterapi kanserli hücreleri yok eden güçlü ilaçların kullanıldığı bir tedavidir. İlaçlar çoğunlukla enjeksiyon ya da damlalıkla verilir. Bu tedavi kimi zaman hastanede kalmayı gerektirir.
Kemoterapinin de yan etkileri vardır çünkü ilaçlar sağlıklı hücrelere de zarar verebilir. Saç dökülmesi, yorgunluk, hastalık hissi, kusma ve bağışıklık sisteminde zayıflık görülebilir. İnsanların cinsel yaşantıları da etkilenebilir.Bu konuda tabii tüm hastalarda değişik reaksiyon verebilir hepsinin birden olması söz konusu olmayabilir.
Bir başka tedavi de  hormon terapisi, kemik iliği nakli ve periferik  kan kök hücre naklidir.

Paltatif Bakım

Palyatif bakım siz ve ailenizin yaşam kalitesine odaklıdır. Acı ve diğer belirtileri kontrol etme, sosyal, duygusal ve manevi ihtiyaçlarınızı gidermeyi amaçlar.

Palyatif bakım özellikle iyileştirilemeyen hastalıklar için önemlidir fakat tüm kanser hastaları için uygulanabilir. Bazı insanlar, hastane veya birliklerde çalışan sağlık uzmanlarından sağlanılabilen Palyatif bakım destek uzmanlarına ihtiyaç duyar.

Uzun Süreli İzlem Ve Destek

Eğer kanser tedaviye iyi bir yanıt veriyorsa, doktorlar muhtemelen düzenli kontroller için hastaneye tekrar gelmenizi isteyecektir.

Bilgi Talep Formu