Prof. Dr. Tayfun ALPER

Çalıştığı Kurum

VM Medical Park Samsun

Kadın Doğum ve Tüp Bebek Tedavisi branşında Samsun ilinde Özel Medical Park Samsun Hastanesi kurumunda görev yapmaktadır.

Çocukluğum köy çocukluğu. Yaz tatillerinde kendi köyümüz, okul zamanları babamın görev yaptığı köyler…

Rahmetli büyükbabam köyünün okuma yazma bilmeyenlerinden biri. Askerde çavuş imiş. Babaannemi söylemeye gerek yok, okuma yazması onun hiç olmaz. Bildiğim beni çok sevdiği.

Babam ve iki amcam o zamanın şartlarında, 1940’lı 50’li yıllarda, lise mezunu olabilmiş, maaşlı olabilmişler. Büyükbabamın medar-ı iftiharları…

Babam “Gezici Köy Kurs Öğretmeni”, annem ev hanımı. Babamın kendi deyimiyle “Çocuklarına hiç haram lokma yedirmediği için Allah ödüllendirmiş kendilerini.” Bir öğretmen maaşı ile ben ve iki kardeşim üniversite mezunu olabilmişiz. Biz de babamın medar-ı iftiharlarıymışız.

Başlıca ilgi ve tedavi alanları:

İnfertilite, Tüp Bebek, İleri Düzey Gebe Ultrasonografisi, Anöploidi Tarama Testleri, Amniyosentez

Eğitim ve Uzmanlık

İlkokulu babamın mesleğinin gereği, iki farklı ilin dört ayrı köy ilkokulunda bitirmişim.

İlkokul son sınıfta öğretmenimizin önerisiyle babalarımız “Devlet Parasız Yatılı İmtihanına” bizleri götürmüşler.

Babam postadan gelen sonucu bana akşam söylememiş belki uyuyamam diye. Sabah “Koleji kazanmışsın oğlum.” dediğinde, ben sormuşum “Kolej ne baba?”. “Bilmem oğlum, sorar öğreniriz.” demiş babam.

Ordu’dan iki kişi kazanmışız Samsun Maarif Koleji’ni. Parasız yatılılar arasında ben de kolej öğrencisi oldum.

İdealist öğretmenlerimiz oldu. Gece yatakhanelerde dolaşan, uyuyan küçük çocukların yorganlarını düzelten, üstlerini örten müdürümüz vardı mesela… Sınıfımızda herkesin iyi kötü bir müzik aleti çalabilmesini başarabilmiş bir müzik öğretmenimiz gibi… Matematiği bulmaca çözer gibi işleyen, bizim başarılarımızla gurur duyan öğretmenimiz gibi. Üstlendiği sorumluluğu dolduramayanlar da vardı elbette. Hele bir yıl öğretmenliğimizi yaptıktan sonra aslında öğretmen olmadığı ortaya çıkan, sahte belgelerle atanmış bir öğretmenimiz de olmuştu mesela… Fena da fizik öğretmiyordu aslında…

İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi’ni kazandığımda çok sevinmiştim. Kayıt için İstanbul’a ilk gidişim gemiyle turistik mevkide 36 saatte olmuştu.

Benim bir tarafım olmamıştı o siyasi kavgaların çok olduğu dönemlerde. O dönemin deyimiyle “ot”tuk. Yani, ne sağcı, ne solcu, ne ak-genç, ne ülkücü, ne dev-genç… Yine de, her gün öldürülen öğrenci haberleri nedeniyle annem çok korkardı. Arada bir mektup yazarsam haber alırlardı sağlığımdan. Ben de evlat sahibi olduktan sonra anladım ne dayanılmaz olduğunu bu korkunun…

Uzmanlık eğitimimi İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nda tamamladım. Dört yıllık eğitim döneminde, üç ayrı Anabilim Dalı Başkanımız oldu. Orkestra aynı olmasına rağmen, şefin değişmesiyle düzen ve ahengin nasıl değişebildiğini ilk defa orada gördüm. Birisinin yönettiği Anabilim Dalı’nda üniversiteliliğin, bilimselliğin tadını aldım. Ben de heveslendim.

Uzman olduktan sonra Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde akademisyenlik rüyam gerçekleşti. Bugünlerde 24.üncü yılımı yaşamaktayım bu kurumda…

Bu 24 yıllık süre içinde çeşitli bilimsel organizasyonlarda yer aldım. Yurt dışı tecrübe olarak bir ay Hamburg’da, bir ay Houston’da tüp-bebek konusunda gözlemci olarak bulundum. Kongreler ve sempozyumlar nedeniyle farklı ülkeler gördüm. Kendimizle kıyasladım. Kendimce bir birikimim oldu.

Mesleki Yaşam

Tıp doktoru olunca ilk mecburi hizmet yerim Giresun ili, Tirebolu ilçesi, Doğankent Sağlık Ocağı oldu. Samsun Tabip Odası Meslekte 30. Yıl Ödül Töreni, 14 Mart 2012′ den yani, üstteki fotoğraftan 30 yıl önceydi.

İdealist bir memur, ama acemi bir amir olarak iki yıl çalıştım o nahiyede (şimdi ilçe). Köy köy aşılama çalışmaları, ev dışında olan tuvaletlerin sıhhi tuvaletler haline getirtilmesi, poliklinik çalışmaları rutin görevlerdi. Öte yandan, Verem Savaş Haftası’nda kahvede insanları bir süreliğine durdurup eğitim yapmam, ortaokulda sağlık bilgisi derslerinde doğum kontrol yöntemlerini anlatmam, epeyce toy, ama oldukça radikal eylemlermiş. Meğer benim “durun ben verem anlatacağım” deyip eğitim yaptığım o kahvelerde illegal kumarlar oynanır, büyük paralar döner, jandarma zaman zaman baskın yaparmış. Benim ortaokul öğrencilerine gebelik süresini hesaplamak için kullanılan formülü sınav sorusu olarak sormamı, öğretmenler birbirlerine gösterir kıs kıs gülerler, müfettişlerden saklarlarmış.

Ama ben çok yıllar sonra oralara gezmeye gittiğimde, o dağların yamaçlarındaki dağınık evlerdeki genç hanımların benim öğrettiğim gerçekten gerekli bilgilerle yaşadıklarını, kendi yaşamlarına o bilgilerle sahip çıkabildiklerini düşünüp, içten içe gururlanmıştım.

Sağlık ocağında amir olarak çalışırken, mesaiye beş on dakika geç kalanı görmeyeyim diye, on onbeş dakika oyalanır geç giderdim. Yine de benden sonraya kalanlar olunca, ertesi gün az daha gecikirdim. Sonra baktım ki onların geç kalışının gerekçesi benim geç geliyor olmammış. Ben bu eşikte iş disiplini beklerken sonradan öğrendim ki, o sağlık ocağında hemşire forması, ebe forması, sekreter forması benden önce pek giyilmezmiş.

Sağlık ocağının bahçesine 30 kamyon kadar toprak döktürdüm. Sanırım yol yapımındaki müteahhitlerden rica etmiştim. Çim ektirdim, çiçek ektirdim, akşamları sulardım. Süs havuzu yaptırdım. Ağaçlar diktim. 15-20 yıl sonra günübirlik geçerken uğradığımda, her ne kadar bahçe bakımsızlaşmışsa da, o kocaman ağaçları görmüştüm. Birkaç yıl önce ise, sağlık ocağının yerine polis karakolu yapıldığını, bahçenin ağaçlar da dahil yok olup asfaltla kaplanmış olduğunu görünce artık ziyaret edecek birşey kalmadığı kanaatiyle döndüm oradan. Hayat bu…

Cerrahpaşa‘daki asistanlığımda evli, çocuk sahibi, askerliğini yapmış, hekimlik tecrübesi olan bir asistan olarak diğer asistan arkadaşlarımdan farklı bir yerim vardı hocalarımın gözünde. Kimisinden az öğrendim, kimisinden çok… Kimisinden yapacaklarımı öğrendim, kimisinden yapmayacaklarımı. Umarım haklarını helal etmektedirler.

Akademik yaşamım Ondokuz Mayıs Üniversite’sinde başladı. Kadın-Doğum kliniğinin her kademesinde çalıştım. Kendimce üzerime düşeni yaptım. Hafta aşırı dönüşümlü olarak haftalık icapçı nöbetlerini yaklaşık beş yıl tuttum. Bazen gecenin bir yarısı ıssız yollarda tek başına gelip, tan ağarırken eve dönerken, hiç tanımadığım bir insan için çabalamış olurdum. O özel anlarda, yeryüzünde “o hasta için, o anda, tek insan” olmanın tuhaf bir onurunu, belki de kibrini yaşardım.

İlk multidisipliner konseylerimizin bir kısmı, benim ve akranlarımın kıdemleri yetmediği için, azarlandı, devam edemedik. Bir kısmı büyüyerek, kurumsallaştı, diğerleri de yıllar sonra tekrar başladı, şimdi kurumsallaştı.

Yıllar önce bir sempozyum veya kongre organize etmeye çalıştığınızda şimdi eksik olmadıkları için farkında olunamayan imkanlar yoktu. Örneğin, Ankara’dan ve İstanbul’dan gelen hocalarımızın katkılarıyla yaptığımız sempozyumun yeri, şehirdeki DSİ toplantı salonu idi. Öğretmenevi’nde konaklatabilmiştik. O gece de Öğretmenevi’nde sular kesik imiş. Şehirdeki eski havaalanına uçak inişi hava koşulları nedeniyle her zaman mümkün olamadığı için uzun vadeli bir plan yapılamıyordu.

Çarşamba havaalanı açıldı. Danimarka’dan, Almanya’dan misafir cerrah davet edebildik. Yurt içinden bir çok katılımcı geldi. Üniversitemizin Kongre ve Kültür Merkezi açılmıştı. Ameliyathaneden naklen yayın yapabilmek için Samsun’da ekip yoktu. O zaman Samsun’da yayın yapan özel bir TV aracılığıyla İstanbul’dan gelen ekip ve ekipmanla  bir Uluslarası Katılımlı Sempozyum yapmıştık. Yıl 1999 veya 2000’di sanıyorum.

2003 yılında profesör kadrosuna atandıktan sonra muayenehane açtım. 2009’da kapatıp tam gün olarak üniversitede çalışmaya başladığımda kayıtlı 8600 civarında hastam vardı. Hiç hakkını helal etmeyen olmuş mudur? Umarım yoktur, ama herhalde vardır. Bilerek kimsenin hakkına girmediğimi zannediyorum. Şimdi kalabalık bir ortama girdiğimde, çoğunun simasını hatırlayabildiğim, can-ı yürekten gülümseyen anne-babalar yaklaşıyorlar, yanlarındaki çocuklarını gösteriyorlar, doğumlarını yaptırdığım… Kimi bebek arabasında, kimisi kocaman gençler… Henüz doğumunu yaptırdığım bebekler hamile olarak gelmeye başlamadılar. Zaten öyle olunca bir kadın-doğumcunun emeklisi gelmiş demekmiş.

Sonra 2 yıl Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yaptım. Samsun çok da büyük değil. Herkes herkesin ne yaptığını biliyor…

O süre içinde 2012 rektör adayı belirleme seçiminde demokrasinin bir gereği ve hakkı olarak aday olarak ortaya çıktım, bine yakın öğretim üyesinin tercihine talip oldum. Seçimde öğretim üyelerinin % 3,5 kadarı bana oy verdiler. Yüzde 80 kadarı mevcut rektöre ve beraber yola çıkıp 4 yıl beraber yönetimde bulundukları rektör yardımcısına, yani iki “kuvvetli” adaya oy verdiler. Ben nasıl yorumladım? “Memleketimin mutlu çoğunluğu” dedim içimden… “Hayatımın kalan kısmını bana ve aileme bahşettikleri için” teşekkür ettim yine içimden… Bunlar duygularım. Mantığım ne dedi? “Demokrasi, seçildiğin zaman da, seçilmediğin zaman da ortaya çıkan iradeye saygılı olmayı bekler. Seçilen rektörümüzdür. Tebrik eder, başarılar dilerim.” Ben de öyle dedim.

Sonrası akademik yaşamıma devam ettim… Yukarıdaki resim de o günlerden kalma…

Ve nihayet 2018 Şubat ayında üniversitedeki devlet memurluğu görevimden emekli oldum. Alacaksa alacak, verecekse verecek… Ödeştik diye hissettim. Artık alacak da verecek de kalmadığına göre dedim. Ve 2015 yılından beri kısmi zamanlı olarak çalışmakta olduğum Medical Park Samsun Hastanesi’nde tam gün çalışmaya başladım.

Yaklaşık 27 yıldır referans olarak gönderilen gebe ultrasonlarından şimdilik Samsun’da serbest çalışan başka Perinatoloji uzmanı olmadığı için elimi pek çekemedim. Ama mesaimin tamamına yakınını VM Medical Park SamsunTüp Bebek Merkezi’mize ayırdım.

Güleryüzlü, güvenilir, titiz bir ekip oluşturdum. Bu güzel ekiple beraber yüzlerce, daha doğrusu binlerce çiftin anne baba olma çabalarına yardımcı olmaya çalıştım. Elbette bir çoklarında çaresiz kaldık. Ama yüzlerce kadının anne, yüzlerce erkeğin baba olma mutluluklarında yanlarında idik.

Dernek Üyelikleri

  • Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği
  • Türk Perinatoloji Derneği

1.    Adam, B. Alper, T. Bedir, A. Talu, C: Plasma endothelin levels in preeclampsia and eclampsia Journal of Maternal-Fetal Investigation Volume: 7 Issue: 2 Pages: 80-83 Published: 1997

2.    Sahmay, S. Kaleli, S. Oral, E. Alper, T. Karacan, I. Atasu, T: Effect of different types of intrauterine devices on intrauterine activity International Journal of Fertility and Womens Medicine Volume: 44 Issue: 3 Pages: 150-155 Published: 1999

3.    Kokcu, A. Cetinkaya, M. B. Yanik, F. Alper, T. Malatyalioglu, E: The effects of tibolone and combined oestrogen plus progesterone therapy on the sexual performance of post-menopausal women. Human Reproduction Volume: 15 Pages: 188 Published: 2000

4.    Kokcu, A. Cetinkaya, M. B. Yanik, F. Alper, T Malatyalioglu, E: The comparison of effects of tibolone and conjugated estrogen-medroxyprogesterone acetate therapy on sexual performance in postmenopausal women. Maturitas Volume: 36 Issue: 1 Pages: 75-80 Published: 2000

5.    Malatyalioglu, E. Alper, T. Kokcu, A: Intravaginal foreign body of over 25 years’ duration. Acta Obstetricia Et Gynecologica Scandinavica Volume: 79 Issue: 7 Pages: 616-617 Published: 2000

6.    Turhan, E. Kokcu, A. Cetinkaya, M. Yanik, F. Alper, T. Malatyalioglu, E: The relationship between basal serum inhibin B level and ovulatory prognosis in ovulation induction with low-dose step-up administration of recombinant follicle stimulating hormone. Human Reproduction Volume: 16 Pages: 211 Published: 2001

7.    Alper, T. Cetinkaya, M. Okutgen, S. Kokcu, A. Malatyalioglu, E: Evaluation of urethrovesical angle by ultrasound in women with and without urinary stress incontinence. International Urogynecology Journal and Pelvic Floor Dysfunction Volume: 12 Issue: 5 Pages: 308-311 Published: 2001

8.    Gokyar, D. Kokcu, A. Yanik, F. Cetinkaya, MB. Alper, T. Malatyalioglu, E: Basal and day 12 inhibin concentrations in the prediction of ovarian response to gonadotrophins in women with PCOS. Human Reproduction Volume: 16 Issue: 10 Pages: 2079-2083 Published: 2001

9.    Cetinkaya, M. B. Alper, T. Kokcu, A. Yanik, FF. Malatyalioglu, E: Tibolone versus four estrogen replacement therapy protocols and plasma lipid levels in postmenopausal women. International Journal of Gynecology & Obstetrics Volume: 79 Issue: 1 Pages: 17-23 Published: 2002

10.    Cetinkaya, M. B. Kokcu, A. Yanik, F. F. Basoglu, T. Malatyalioglu, E. Alper, T: Comparison of the effects of transdermal estrogen, oral estrogen, and oral estrogen-progestogen therapy on bone mineral density in postmenopausal women. Journal of Bone and Mineral Metabolism Volume: 20 Issue: 1 Pages: 44-48 Published: 2002

11.    Sahin, B. Alper, T. Kokcu, A. Malatyalioglu, E. Kosif, R: Estimation of the amniotic fluid volume using the Cavalieri method on ultrasound images. International Journal of Gynecology & Obstetrics Volume: 82 Issue: 1 Pages: 25-30 Published: 2003

12.    Alper, T. Kahraman, H. Cetinkaya, M. B. Yanik, F. Akcay, G. Bedir, A. Malatyalioglu, E. Kokcu, A: Serum leptin and body composition in polycystic ovarian syndrome. Annals of Saudi Medicine Volume: 24 Issue: 1 Pages: 9-12 Published: 2004

13.    Alper, T. Cetinkaya, M. B. Kokcu, A. Yanik, FF. Malatyalioglu, E: Do lipid profiles of postmenopausal women under oral hormone replacement therapy remain stable or reveal a multiphasic course in time? Gynecological Endocrinology Volume: 18 Issue: 4 Pages: 199-205 Published: 2004

14.    Cetinkaya, M. B.; Kokcu, A.; Alper, T: Follow up of the regression of the placenta left in situ in an advanced abdominal pregnancy using the Cavalieri method. Journal of Obstetrics and Gynaecology Research Volume: 31 Issue: 1 Pages: 22-26 Published: 2005

15.    Torgac, M. Kokcu, A. Cetinkaya, M. B. Alper, T. Malatyalioglu, E: Do basal inhibin A and inhibin B levels have value in the diagnosis of polycystic ovary syndrome? Gynecological Endocrinology Volume: 20 Issue: 6 Pages: 322-326 Published: 2005

16.    Kokcu, A. Ocal, G. Cetinkaya, M. B. Tosun, M. Malatyalioglu, E. Alper, T. Kandemir, B: The effectiveness of an immune modulator agent levamisole on experimental endometriosis in rats. Human Reproduction Volume: 21 Pages: I182 Published: 2006

17.    Malatyalioglu, E. Kokcu, A. Cetinkaya, M. B. Alper, T. Tosun, M: Maternal mortality rates in the last eight years: A university hospital-based study from Turkey. Journal of Maternal-Fetal & Neonatal Medicine Volume: 19 Issue: 6 Pages: 353-356 Published: 2006

18.    Malatyalioglu, E. Ozer, S. Kokcu, A. Cetinkaya, M. B. Alper, T. Tosun, M: CA-125 levels in ruptured and unruptured tubal ectopic pregnancies. Journal of Obstetrics and Gynaecology Research Volume: 32 Issue: 4 Pages: 422-427 Published: 2006

19.    Tosun, M. Celik, H. Cetinkaya, M. B. Erdogan, O. Alper, T. Bildircin, D. Malatyalioglu, E. Maternal Serum Mid-Trimester Human Chorionic Gonadotrophin, Alfa-Fetoprotein and Unconjugated Estriol in Predicting Preeclampsia. Gineco Ro Volume: 5 Issue: 2 Pages: 84-87 Published: 2009

20.    Elmacioglu, F. Surucu, B. Alper, T. Asal, C. Aliye, O: ASSESMENT OF FOOD CONSUMPTION DURING PREGNANCY “IRON plus FOLIC ACID SUPPORT” TO PREGNANCY ON OUT COME. Journal of Physiological Sciences Volume: 59 Pages: 229 Published: 2009

21.    Ulusoy, A. N. Karabicak, I. Dicle, K. Kefeli, M. Tosun, M. Cetinkaya, M. Alper, T. Ustun, C: Peritoneal tuberculosis in premenopausal patients with elevated serum CA 125. Archives of Gynecology and Obstetrics Volume: 282 Issue: 6 Pages: 639-642 Published: 2010

22.    Tosun, M. Celik, H. Avci, B. Yavuz, E. Alper, T. Malatyalioglu, E: Maternal and umbilical serum levels of interleukin-6, interleukin-8, and tumor necrosis factor-alpha in normal pregnancies and in pregnancies complicated by preeclampsia. Journal of Maternal-Fetal & Neonatal Medicine Volume: 23 Issue: 8 Pages: 880-886 Published: 2010

23.    Elmacioglu, F. Surucu, B. Alper, T. Ozenoglu, A. Ugurlu, S: Is adequate and balanced nutrition during pregnancy more effective than iron and folic acid supplements? Central European Journal of Medicine Volume: 5 Issue: 2 Pages: 235-242 Published: 2010

24.    Cetinkaya, M. B. Celik, H. S. Alper, Y. T. Tosun, M. Bildircin, FD. Kokcu, A. Malatyalioglu, HE: Failure of Flexible Dose of Recombinant FSH as an Adjuvant to Clomiphene in Consecutive Intrauterine Insemination Cycles. Gineco Ro Volume: 6 Issue: 4 Pages: 262-266 Published: 2010

25.    Kokcu, A. Tosun, M. Alper, T. Sakinci, M: Primary carcinoma of the neovagina: a case report. European Journal of Gynaecological Oncology Volume: 32 Issue: 5 Pages: 588-589 Published: 2011

26.    Tosun, M. Sakinci, M. Celik, H. Torumtay, B. Yazici, E. Alper, T. Malatyalioglu, E: A randomized controlled study investigating the necessity of routine cervical dilatation during elective cesarean section. Archives of Gynecology and Obstetrics Volume: 284 Issue: 1 Pages: 85-89 Published: 2011

27.    Celik, H. Bildircin, D. Guven, D. Cetinkaya, MB. Alper, T. Batuoglu, AS : Random anti-Mullerian hormone predicts ovarian response in women with high baseline follicle-stimulating hormone levels Anti-Mullerian hormone in poor responders in assisted reproductive treatment. Journal of Assisted Reproduction and Genetics Volume: 29 Issue: 8 Pages: 797-802 Published: 2012

28.    Erdogan, O. Bildircin, F. D. Tosun, M. Alper, T. Sakinci, M. Cetinkaya, MB. Malatyalioglu, E. Celik, H: Assessment of serum amyloid A levels in preeclamptic women and healthy pregnant women. Gineco Ro Volume: 8 Issue: 1 Pages: 18-22 Published: 2012

29.    Durak Y, Kokcu A, Kefeli M, Bildircin D, Celik H, Alper T: Effect of vitamin C on the growth of experimentally induced endometriotic cysts. J Obstet Gynaecol Res. 2013 Jul;39(7):1253-8.

30.    Işik Y, Celik H, Avci B, Tosun M, Bildircin D, Malatyalioğlu E, Alper T: Maternal serum interlukin-6 level in preterm labor. Ginekol Pol. 2013 May;84(5):368-72.